Опрашивачи за урбане баште: случај за домаће пчеле које се гнезде у пећинама

Напомена Баттери Роофтоп Гарденер-а: Цровн Беес, која себе назива „Тхе Гентле Бее Цомпани“, је усамљена пчелиња компанија (зидар и секач лишћа) са седиштем у Вудинвилу, ВА, која се залаже за коришћење домаћих пчела којима се управља за опрашивање воћа и поврћа (види ввв.цровнбеес.цом ). Позвао сам Демаруса Сандлина из компаније Цровн Беес да објасни потенцијал домаћих пчела за урбане фармере. Следи њен блог гостију.

Урбане баште се суочавају са мноштвом посебних проблема: ограничењем простора, доступношћу сунчеве светлости, изворима воде и прекомерном топлотом. Опрашивање је можда најосновније питање за све нас који узгајамо храну. Да ли да узгајамо и пчеле медарице или се само надамо да ће локалне дивље пчеле посетити наше биљке?Дерек Артз

Масон пчела на цвету бадема. Фотографија Дерек Артз.

Пчеле су софистицирани опрашивачи, али имају своје недостатке. Првобитно увезени првенствено за производњу меда, у Америку су стигли из Европе почетком 17. века. До Другог светског рата, пчеле су се сматрале најважнијим опрашивачима пољопривредног земљишта.

Али природни опрашивачи на нашим фармама одувек су биле наше пчеле становнике. Северна Америка је дом за 3.600 врста домаћих пчела. Око 90% ових пчела су усамљене, што значи да не формирају кошнице. Уместо тога, свака женка гради своје гнездо. Усамљене пчеле су нежне и не бране агресивно своја гнезда. Многе домаће врсте пчела размножавају се у земљи, остале у празним стаблима или рупама.

Пчеле Масон и пчеле резачице су домаће пчеле које се гнезде у рупама које сада фармери и баштовани све више користе као опрашиваче. Ове аутохтоне врсте треба дати предност из много добрих разлога. Разноликост пчела удвостручује или утростручује производњу хране, а увођење пчела на локацију без управљаних пчела повећава принос за 25%. То је зато што су наше домаће пчеле, које носе полен суви на својим абдоменима (већа површина од врећица за ноге које користе пчеле), су око 30% ефикасније у опрашивању од пчела медарица.

рупе за гнездо

Женке зидарске пчеле чекају у рупама за гнезда лепо време. Фотографија Демаруса Сандлина

Пчеле убоде се лако могу преместити тамо где је потребно јер презимују у чахурама или као ларве или као младе одрасле особе. У пролеће или лето једноставно ставите њихове чауре у нову кошницу и оне ће изаћи и вратити се да леже пчеле следеће године. Сакупите њихове чауре на јесен, чувајте их у малој кутији у свом фрижидеру и имаћете загарантовану здраву генерацију пчела за следећу сезону опрашивања. Пчеле са шупљим гнездом имају додатну предност да не лете далеко за храну. Њихов домет је око 300 стопа, што значи да без обзира на то где се налази ваша башта, пчеле ће остати у близини да сакупљају полен и нектар.

Постоје неке ствари које треба узети у обзир када узгајате пчеле зидаре и лишће у урбаном окружењу. Треба им јутарње сунце да би енергија почела да лети. Температура баште на крову може бити топлија него што би пчелама зидарска желела (то су пролећне пчеле које се појављују када је време око 55 степени). Пчелама је такође потребна топлота поподне; превише сенке може их оставити троме. Кровна башта понекад може бити превише ветровита, а кућицу за гнездо такође треба пажљиво поставити ради заштите. Материјал за гнездо за изградњу преграда коморе за јаја је такође важан. Масон пчелама је потребно глинасто блато, а пчеле секачице користе мале комаде лишћа меких ћелија за изградњу гнезда.

Пчеле масоне и лишће се лако узгајају, јефтиније су од пчела медоносних, безбедне и забавне. Када их користимо, побољшавамо еколошко здравље и разноврсност поновним увођењем аутохтоне врсте и обезбеђивањем атрактивних станишта која ће и други инсекти који се гнезде у рупама ценити.

Аутор Демарус Сандлин, Крунске пчеле

Leave a Comment